نرخ بیت BIT RATE چیست؟

نرخ بیت BIT RATE چیست؟

بیت در واقع مخفف کلمه Binary Digit  ارقام دودویی می باشد که کوچکترین واحد اطلاعات است. هر 8 بیت معادل یک بایت است. بیت ریت به تعداد  داده هایی گفته می شود که در واحد زمان پردازش و قابل انتقال است و با تعداد بیت بر ثانیه bps اندازه گیری می شوند.

بیت ریت انتخاب شده برای هر تصویر، مستقیم بر روی کیفیت تصویر، پهنای باند تصویر و حجم تصاویر ذخیره شده بر روی هارد اثر می گذارد.

افزایش بیت ریت به معنای افزایش میزان توانایی یک دستگاه مداربسته در آنالیز تصاویر می باشد  در نتیجه با افزایش قدرت سخت افزاری دستگاه مداربسته و همچنین افزایش چشمگیر قیمت آن دستگاه رو به رو خواهید بود.

تصاویر ایجاد شده توسط دوربین مداربسته باید توسط پردازشگر تصویر دوربین و دستگاه مرکزی سیستم مداربسته پردازش و فشرده سازی شود در نتیجه اگر میزان بیت ریت دوربین با  دستگاه مرکزی با توجه به تصویر همخوانی لازم را نداشته باشد، منجر به کاهش کیفیت تصویر خواهد شد.

انواع Bit Rate 

بیت ریت ثابت CBR:

CBR مخفف کلمه Constant Bit Rates می باشد. در این حالت یک بیت ریت و پهنای باند ثابت برای تمامی رمزگذاری فایل های ویدئویی استفاده می شود که ممکن است کیفیت تصویر نوسان پیدا کند زیرا ممکن است بعضی از تصاویر پیچیده تر از بقیه باشند. یک تصویر در دوربین مداربسته ممکن است در یک زمان با بیت ریت کمتر و در زمان دیگر با بیت ریت بیشتری رمزگذاری شود.

معمولا از بیت ریت ثابت به منظور محدود کردن انتقال و پردازش داده ها به منظور پهنای باند ثابت و قابل پیش بینی در شبکه استفاده می شود.

بیت ریت متغییر VBR:

VBR مخفف کلمهVariable Bit Rate  می باشد. با بیت ریت متغییر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته در مقایسه با بیت ریت ثابت بالاتر است ،اما حجم فایل ها وپهنای باند تصاویر قابل پیش بینی نخواهد بود.

bit rate

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!