هارد H.D.D چیست؟

هارد H.D.D چیست؟

H.D.D  مخفف کلمه Hard Disk Drive دیسک درایو سخت  می باشد.

وظیفه هارد ذخیره دائمی اطلاعات و داده ها می باشد. هر داده دیجیتالی که به منظور ذخیره سازی به هارد منتقل می شود تا زمانی که حذف نشود باید بر روی سکتورها در مکان خود باقی بمانند.

قسمت های مختلف در هارد

hdd

1- کنترل کننده مرکزی Actuator

این قسمت وظیفه کنترل بازوی مکانیکی و قسمت های مختلف هارد را بر عهده دارد و این قطعه بسیار دقیق عمل می کند و مغز یک هارد بشمار می آید.

HDD-Actuator

2- بازوی مکانیکی Head Arm

این قسمت Head  را به نقطه مورد نظر می رساند. این قسمت می تواند Head را از مرکزی ترین نقطه Platter  تا کناری ترین نقطه آن ببرد.

HDD-Head-Arm

3-سر خواندن و نوشتنHead Read/Write 

وظیفه این قسمت خواندن و نوشتن داده ها بصورت 0و1 باینری بر روی قسمت های کوچک در Platter  است.

زمانی که  Head  وظیفه ذخیره داده ها را دارد مقادیر مغناطیسی 0و1 را در این قسمت های بسیار کوچک قرار می دهد ( با تغییر قطب مغناطیسی هر یک از مکان های ذخیره داده) و زمانی که قصد خواندن داده ها را دارد بر عکس عملیات نوشتن را انجام می دهد یعنی هر مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که توسط Actuator  مشخص می شود، طبق قطب مغناطیسی آن ها حس کرده و بر اساس آن 0 یا 1 منطقی معادل آن را تحویل می دهد.

HDD-Head

4-دیسک Platter

وظیفه این قسمت ذخیره داده های به صورت مغناطیسی 0و1 در قسمت بسیار کوچک سکتور Sector  می باشد. سکتورها می توانند یک بیت را در خود نگهداری کنند. در هر اینچ یعنی هر 2.52 سانتی متر از این صفحه 30000 سکتور برای ذخیره وجود دارد. اندازه هر یک از این قسمت ها حدود 846 نانومتر است.

معمولا در هارد ها بیشتر از یک صفحه Platter قرار می گیرد. این صفحات از جنس شیشه یا سرامیک هستند.

HDD-Platter

5- موتور چرخان  دیسک ها  Spindle

وظیفه این قسمت چرخاندن Platter است. با اینکار Head می تواند داده ها را بر روی نقاط مختلف صفحات مغناطیسی بخواند و بنویسد. این قسمت می تواند از 4200 دور در دقیقه ( هارد های کم مصرف و قابل حمل) تا 15000 دور در دقیقه (RPH) بچرخد.

HDD-Spindle

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

         44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!