دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

PTZ مخفف کلمه Pan-Tilt-Zoom است. به دوربین هایی گفته می شود که قابلیت چرخش،بزرگنمایی و کنترل از راه دور را دارند. چرخش و حرکت دوربین مداربسته PTZ را می توان بصورت دستی با استفاده از یک دسته Joy Stick  و یا یک نرم افزار مدیریتی کنترل کرد و یا با استفاده از یک دستگاه مرکزی به صورت خودکار انجام داد. اینگونه از دوربین ها می توانند به چپ،راست،بالاوپایین حرکت کنند و با استفاده از زوم Optical(اپتیکال) می توانید به صورت فیزیکی بزرگنمایی و تنظیمات لنز دوربین را انجام دهید.

هنگامی که شما منطقه وسیعی را در اختیار دارید و هم می خواهید کل منطقه را تحت نظر داشته باشید و هم می خواهید بر روی بعضی از نقاط خاص گاهی اوقات متمرکز شوید این تکنولوژی با انعطاف پذیری خود می تواند به شما کمک کند.

اینگونه از دوربین ها به شما این امکان را می دهند که از راه دور و با استفاده از بستر اینترنت و نصب نرم افزار مربوطه در تلفن همراه خود بتوانید در هر مکانی که قرار دارید ، محل مورد نظر خود را کنترل کرده و دوربین خود را حرکت دهید.

به دلیل ویژگی زوم اپتیکال یا مکانیکی در این نوع از دوربین های مداربسته می توانید زاویه دید متغییری داشته باشید.

یکی از قابلیت های دیگر دوربین های PTZ قابلیت تعریف کردن چندین Preset( برنامه ریزی و زمانبندی مشخص جهت چرخش و بزرگنمایی خودکار دوربین) است.

به منظور اتصال دوربین مداربستهPTZ به دستگاه مرکزی یا کنترولر برای کنترل دوربین، علاوه بر کابل برق و تصویر خود دوربین، یک جفت سیم دیگر نیز وجود داشته که به آن RS-485 گویند. این سیم دارای سیم مثبت و سیم منفی جداگانه است که باید تا پشت  دستگاه مرکزی یا کنترولر عبور داده و کابل کشی مربوطه انجام شود.

PTZ

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!