Noiseچیست؟

Noise چیست؟

نویز در واقع سیگنال هایی هستند که ناخواسته به وجود می آیند و باعث اختلال در تصویر دوربین مداربسته می شوند.

انواع Noise

Background Noise نویز پس زمینه:

در اینگونه از اختلالات مشکل بوجود آمده در بستر اصلی سیستم است. یعنی باید کیفیت کابل های استفاده شده و یا اختلالات داخلی موجود در دستگاه های سیستم مداربسته و یا حتی نمایشگر مورد استفاده بررسی شود.

Modulated Noise نویزهای نوسانی و متغییر:

در این دسته از نویزهای بوجودآمده نوسانی که اتفاق می افتد بدلیل وجود سیگنال های رادیویی و دیگر سیگنال های مزاحم موجود در محل نصب دوربین مداربسته می باشد. معمولا اینگونه اختلالات بدلیل عبور کابل دوربین مداربسته در مجاورت کابل های برق فشار قوی و همچنین وجود دستگاههای پرمصرف برقی مانند دستگاه جوشکاری رخ می دهد. در بعضی مواقع وجود آداپتورهای صنعتی نا مناسب در بستر سیستم مداربسته باعث بوجود امدن این مشکل خواهد شد.

Interference Noise نویزهای مزاحم مختل کننده:

نویزهای از این قبیل بدلیل وجود پارازیت های موجود در فضای نصب سیستم مداربسته بوجود می آید و همچنین عدم رعایت استانداردهای اتصالات ، سربندی کابل ها و سوکت ها عوامل بوجود آورنده اینگونه از نویزها هستند.

نویزهای گفته شده فوق در صنایع دیجیتال و ماهواره ای و همچنین سیستم های مداربسته مشترک هستند. 2 نوع نویز دیگر نیز در دوربین های مداربسته تعریف می شود که به شرح آن می پردازیم:

نویز نمک و فلفل:

این دسته از نویزها به دلیل وجود گردو غبار در محل نصب دوربین و یا دستگاه مرکزی و همچنین گرمای بیش از حد سنسور تصویر دوربین بوجود می آید و باعث عدم ثبت رنگ پیکسل ها در تصویر شده و به صورت نقاط سیاه و سفید خود را در تصویر نمایان می کنند.

نویز گوسی:

این قبیل از نویزها به نویز سفید نیز نام برده می شوند و به علت حرکت الکتریسیته در قطعات الکترونیکی سیستم مداربسته بوجود می آیند و باعث می شوند رنگ پیکسل شبیه به رنگ اشیا موجود در تصویر شود که باعث مات شدن تصویر می شود.

جلوگیری از پیدایش نویز در سیستم های مداربسته:

از اتصالات صحیح سوکت ها و BNC ها بر اساس استانداردهای موجود اطمینان حاصل کنیدبه طور مثال اگر در کابل RG59 هنگام متصل کردن BNC به کابل حتی یکی از تارهای افشان شیلد کابل به مغزی اصلی کابل اتصال پیدا کند با قطعی و یا نویز شدید همراه خواهد بود و همچنین کیفیت سوکت ها و BNC ها و نوع آلیاژ به کار گرفته شده در ساخت آن نیز در نویز بوجود آمده تاثیر بسزایی خواهد داشت. سعی کنید فیش های BNC را پس از اتصال عایق بندی کنید و یا از روش اتصال به زمین کلیه تجهیزات به منظور جلوگیری از نویز استفاده کنید.

عبور دادن کابل تصویر دوربین مداربسته از مجاورت کابل های برق فشار قوی ، و استفاده از کابل های بغل برق در فاصله های طولانی نیز باعث وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته خواهد شد.

باید توجه داشت که برق مورد نیاز برای سیستم های مداربسته را از دستگاه های دارای مصرف بالای برقی گرفته نشود بخصوص در محیط های صنعتی که دارای اینگونه از تجهیزات با مصرف بالا می باشند.

استفاده از کابل های آلمینیومی به جای  مسی نیز از عوامل اصلی بوجود آورنده نویز در تصویر هستند.

همانطور که گفته شد گاهی منبع تغذیه نامناسب نیز علت بوجود آمدن نویز در تصویر هستند.

طولانی شدن کابل کشی نیز یکی از عوامل بوجود آورنده نویز است. کابل های RG59 دارای محدودیت کابل کشی هستند و از نظر تئوری کابل های مغز مس تا فواصل 500 متر را پشتیبانی می کنند.

گرمای هوا نیز گاهی اوقات باعث بوجود آمدن نویز در تصویر می شوند به اینصورت که گرمای هوا میزان مقاوت الکترونیکی هادی ها را افزایش داده و باعث افت شدید سیگنال می شود. سعی کنید کابل ها را از تابش نور خورشید دور کنید و دستگاه مرکزی را در یک محل خنک نگهداری کنید.

لازم به ذکر است اینگونه از نویزها در سیستم های مداربسته آنالوگ و HD بوجود می آید  سیستم های مداربسته تحت شبکه نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی مقاومت بالایی دارند و در اینگونه از سیستم ها شما بجای نویز با تاخیر در دریافت اطلاعات و تصویر و حتی قطعی موقت تصاویر مواجه می شوید.

NOISE
NOISE-CCTV

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!