مفهموم DNS

مفهوم DNS چیست؟

DNS مخفف کلمهDomain Name System سیستم نام دامنه است. این سرویس این امکان را به ما می دهد تا بجای به خاطر سپردن IP ها ، یک نام برای آن ها در نظر بگیریم . به طور مثال  هنگامی که می خواهید وارد سایت گوگل در اینترنت بشوید می بایست آدرس IP وب سرور  آن را بدانید اما به خاطر سپردن www.Google.com بسیار ساده تر از  74.125.79.102 آدرس IP آن است. به همین منظور برای هر IP از Domain Name ها می توان استفاده کرد.

به منظور آشنایی دقیق تر از نحوه انجام عملیات در DNS به بررسی یک مثال می پردازیم. هنگامی که شما قصد مشاهده یک سایت را دارید بطور مثال سایت گوگل ، پس از تایپ عبارت www.Google.com در قسمت آدرس بار مرورگر خود ، پس از مدت زمان کوتاهی صفحه اصلی وب سایت نمایش داده می شود. کامپیوتر شما به منظور یافتن آدرس IP وب سرور مورد نظر مراحل زیر را انجام می دهد:

قدم اول

هنگامی که ادرس www.Google.com را در بخش آدرس مرورگر خود تایپ می کنیم وEnterرا می زنیم کامپیوتر شما برای اولین بار دارای آگاهی لازم در خصوص IP  سرور وب سایت گوگل نمی باشد. بنابراین یک درخواست مبنی بر آگاهی آدرسIP سرور گوگل به سرویس دهنده DNS مربوط به مرکز ارائه سرویس اینترنت شما ارسال می کند. اینکار با تنظیمات  مربوط به پروتکل TCP/IP کارت شبکه شما انجام می شود.

قدم دوم:

سرویس دهنده DNS در مرکز ارئه خدمات اینترنتی شما آدرس IP مربوط به سرور سایت گوگل را نمی داند در نتیجه درخواست را از یکی از سرویس دهنگان DNSدیگر با توجه به نام ریشه ( به طور مثال ریشه COM.)سایت می فرستد.

قدم سوم:

سرویس دهندهDNS ریشه بانک اطلاعاتی خود را بررسی نموده و از آدرس IP  سرور سایت گوگل آگاهی می یابد و نتیجه را برای سرویس دهنده DNS خدمات اینترنتی شما ارسال می کند.

قدم چهارم:

در این مرحله سرویس دهنده DNS مرکز خدمات اینترنتی شما اطلاعات لازم را به منظور ارتباط با سرویس دهنده DNS گوگل پیدا نموده و پس از برقراری ارتباط از DNS مربوطه آدرس IP سرور سایت گوگل را درخواست می کند. درنتیجه سرویس دهنده شما یک درخواست برای سرویس دهنده نام DNS مربوط به سایت گوگل ارسال می کند.

قدم پنجم:

سرویس دهنده DNS  سایت گوگل بانک اطلاعاتی خود را چک می کند و از  آدرس IP سایت گوگل مطلع می شود.

قدم ششم:

سرویس دهنده DNS مربوط به خدمات اینترنتی شما از آدرس IP مربوط به سایت گوگل آگاهی پیدا کرده و نتایج را برای کامپیوتر شما ارسال می کند.

قدم هفتم:

کامپیوتر شما در این مقطع دارای آگاهی لازم در مورد آدرسIP سرور سایت گوگل شده است و می تواند با آن ارتباط برقرار کند.

How-DNS-Works

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!