تفاوت Cmos و CCD

تفاوت Cmos و CCD

حساسیت CCD نسبت به نور بیشتر است بنابراین تصاویر ایجاد شده در شب و محیط های داخلی در دوربین های مجهز به CCD بهتر از Cmos است.

CCD دارای نویز پذیری کمی است اما Cmos به نویز تصویر بسیار حساس بوده که همین امر باعث شده یک پردازنده جهت کاهش نویز در دوربین های مجهز به Cmos تعبیه شود که باعث طولانی شدن زمان پردازش هر تصویر نسبت به CCD شده است.

Cmos نسبت به CCD مصرف انرژی کمتری دارد. در  چیپ های CCD جریان الکتریکی ایجاد شده باید در هر فتودیود  بصورت تک به تک خوانده شود و قبل از اینکه حسگر بتواند آماده تصویر برداری شود باید تمام اطلاعات مربوط به تصویر قبلی ایجاد شده را یعنی جریان الکتریکی حاصل از تابش نور تصویر قبلی را پاک کند اما در تکنولوژی Cmos هر عنصر حساس به نور می تواند بصورت جداگانه خوانده شود زیرا دارای یک مختصات جداگانه و منحصر به فرد است.در چیپ های CCD به دلیل سادگی ساختمان و عدم وجود نیمه هادی های اضافه سیگنال و تصویر شفافتری تولید می شود . در چیپ های Cmos  به علت آدرس دهی دقیق می تواند خیلی از عملیات پردازش تصویر را خود انجام دهد و به پردازنده دوربین دیجیتال واگذار نکند. دوربین های تولید شده با تکنولوژی Cmos سریعتر و مقرون به صرفه تر هستند و به علت خودکفا بودن در بسیاری از عمیات های پردازش نیاز بسیار کمتری به استفاده از قطعات الکترونیکی دارند و هزینه دوربین و همچنین مصرف انرژی دوربین را کاهش می دهند. از تکنولوژی Cmos در دوربین های مداربسته مخفی و کوچک استفاده می شود بدلیل اینکه ابعاد سنسور Cmos بسیار کوچک است. همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته Cmos دارای سرعت بالای پردازش هستند زیرا مستقیما سیگنال های نوری را به دیجیتال تبدیل می کنند. این مزیت باعث می شود از سنسورهای Cmos در دوربین مداربسته با سرعت فریم بالا بیشتر استفاده شود.سنسورهای CCD می توانند  بازه نوری وسیع تری را پوشش دهند و در شرایط نوری نا متوازن عملکرد بهتری دارند.

sensor

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!