تعربف مدل مرجع OSI

تعریف مدل مرجع OSI

ما می توانیم از مدل OSI به منظور فهم درست ارتباطات مختلف در شبکه استفاده کنیم. لازم به ذکر است OSI تنها یک مدل مرجع نیست بلکه پروتکل OSI به نام OSI Protocol Suit نیز وجود دارد. این پروتکل به منظور رقابت با TCP/IP طراحی شد. اما در این رقابت TCP/IP پیروز میدان گشت. درک عمیق مدل OSI به شما در زمینه شبکه کمک شایانی خواهد کرد.

مدل مرجعOSI از 7 لایه تشکیل شده است :

Osi-model-jb.svg

APPLICATION LAYER

این لایه رابط میان برنامه هایی است  که تحت شبکه کار می کنند و به آنها Network Aware Application می گویند . این لایه اجازه دسترسی مستقیم منابع موجود در شبکه را به آنها می دهد و بدون این لایه هیچ یک از Application ها به منابع موجود در شبکه دسترسی ندارند.

به طور مثال زمانی که شما در مرورگر شروع به کار می کنید و در حال پر کردن یک فرم هستید،در این لحظه مرورگر هیچگونه ارتباطی با لایه Application ندارد. زمانی ارتباط برقرار می شود  که مرورگر اطلاعات را بر روی بستر اینترنت می فرستد. دراین لحظه سیستم عامل درخواست را می بیندوآنرا از Application  در یافت می کند.

PRESENTATION LAYER

رمزنگاری کردن اطلاعات  در حال ارسال و دریافت با یک فرمت قابل   درک برای دستگاه های موجود در شبکه وظیفه این لایه است. این لایه اطلاعات را از لایه Application دریافت کرده سپس فرمت آن را به یک زبان عمومی و قابل درک تبدیل می کند. به طور مثال زمانی که ما از مرورگرهای مختلف استفاده می کنیم و سرور هریک از سرویس های مختلف اینترنتی نیز متفاوت است و ایجاد هماهنگی میان آنها از وظایف لایه Presentation است. لایه Presentation اطلاعات را به یک فرمت عمومی قابل درک تبدیل کرده ، اطلاعات را امن می کند سپس تحویل لایه پایین تر خود می دهد.

SESSION LAYER

شروع، مدیریت و پایان دادن ارتباط از لحظه شروع ارتباط تا لحظه پایان ،بین 2 دستگاه از وظایف این لایه است.در یک لحظه امکان دارد در کامپیوتر شما ارتباطات زیادی ایجاد شود. هم ارتباطاتی که کامپیوتر شما به جاهای مختلف می زد و بلعکس از جاهای دیگر به کامپیوتر شما زده می شود. همچنین در شبکه های بزرگ و با ترافیک بالا امکان دارد یک سرور هزاران ارتباط دریافت کند. لایه Session وظیفه مدیریت تمامی این ارتباطات فعال را دارد.

TRANSPORT LAYER

برقراری یک ارتباط مطمعن و قابل اعتماد شبکه ای وهمچنین تفکیک عملکرد در تمامی Application ها  از وظایف این لایه است. به طور مثال در  زمانی که شما در مرورگر خود در حال گشت و گذار هستید و همزمان در حال دریافت و دانلود یک فایل از اینترنت هستید این لایه باید اطمینان لازم را از دریافت تمامی اطلاعات مورد نظر به دست Application های مربوطه را حاصل کند. این لایه حالت Flow Control رانیز انجام می دهد به این معنی که سرعت دریافت و ارسال اطلاعات در دو طرف یک ارتباط بطور یکسان باشد. از وظایف دیگر این لایه Data Entegrity است یعنی اطمینان از خراب نبودن اطلاعات.

تفکیک منطقی عملکرد تمامی Application ها از وظایف این لایه است. این کار توسط شماره پورت ها انجام می شود. به طور مثال اگر کاربری از HTTP برای درخواست خود استفاده کند شماره پورت مربوط به سرور 80 خواهد بود و اگر از HTTPS استفاده کند 443، این پورتها به عنوان Destination Port شناخته می شود که در خواست ها را به سمت سرور مورد نظر هدایت می کند.

در مثال ذکر شده زمانی که شما در حال وب گردی هستید و همزمان در حال دانلود یک فایل نیز هستید  و انجام چند کار دیگر ،مرروگر باید عملکردهای خود را از دیگر Application های موجود در رایانه شما که در حال اجرا است جداکند. این کار وظیفه Source Port است . زمانی که مرورگر در حال ارتباط در شبکه است سیستم عامل یک Unique Source Port Number ایجاد می کند این Source Port همراه با درخواست شما با سرور مربوطه ارتباط برقرار می کند ، زمانی که سرور به درخواست پاسخ می دهد آن را به Source Port رایانه شما ارجاع می دهد. این عملکرد به سیستم عامل اجازه لازم می دهد تا اطاعات درخواست شده را به مرورگر بازگردانی کند.

NETWORK LAYER

ارائه سرویس ادرس منطقی که آدرس مبدا و مقصد را جهت ارتباطات End To End در اختیار دستگاه ها قرار می دهد بر عهده این لایه است. همچنین این لایه وظیفه مسیریانی اطلاعات از مبدا به مقصد را بر عهده دارد.

ادرس منطقی در واقع همان IP Address است که برقراری ارتباط End To End میان 2 دستگاه را برعهده دارد. معروفترین پروتکل در این لایه ip است.

DATA LINK LAYER

ارئه سرویس ادرس فیزیکی که ادرس مبدا و مقصد را در اختیار دستگاه ها می گذارد، بر عهده این لایه است. همچنین اجازه ارتباط دستگاه های موجود در یک شبکه را می دهد. به طور مثال زمانی که شما می خواهد با مرورگر خود در اینترنت درخواستی را به یک سرور خاص(مثلا بانک) بدهید در این میان ارتباط باید از میان چندین روتر عبور کند تا به مقصد برسد. در این حالت رایانه شما به عنوان Source یا مبدا، IP ادرس سرور بانک مورد نظر را به عنوان Destination IP Address و Mac Address روتر به عنوان Destination MAC Address قرار می گیرد. زمانی که بسته اطلاعاتی به روتر می رسد روتر Destination IP Address با Routing Table  خود می سنجد و بدین ترتیب روتر در می یابد که مقصد بعدی بسته اطلاعاتی کجاست. سپس برای اینکه شما بتوانید به سرور بانک دسترسی پیدا کنید روتر اول باید بسته اطلاعاتی را به روتر بعدی برساند در نتیجه برای انجام اینکار Source Mac Address را با ادرس MACخود  و Destination MAC Address رابا ادرسMAC روتر بعدی جایگزین می کند و به این ترتیب بسته اطلاعاتی به دست روتر بعدی می رسد وهمین روند ادامه پیدا می کند تا بسته اطلاعاتی شما به سرور بانک برسد.

PHYSICAL LAYER

این لایه وظیفه ترجمه اطلاعات به سیگنال های الکترونیکی که در کابل ها در جریان هستند را بر عده دارد.

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!