معرفی تجهیزات شبکه های کامپیوتری

معرفی تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه به طور کل به 2 دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

1-تجهیزات غیرفعال شبکه(Passive): عملکرد این تجهیزات بدون نیاز به توان الکتریکی (برق) انجام می شود.

2- تجهیزات فعال شبکه  (Active)  : اینگونه از تجهیزات شبکه به جریان برق برای عملکرد خود نیاز دارند .

معرفی تجهیزات غیر فعال در شبکه :

کابل های  UTP  

کابل های  ( UTP  (Unshielded Twisted Pair  به کابل هایی گفته می شود که از 8 رشته سیم با رنگ های مختلف تشکیل شده است. 4 رنگ اصلی و 4 رنگ فرعی ، رنگ های اصلی عبارتنداز:  سبز،آبی،نارنجی و قهوه ای و 4 رنگ فرعی ترکیبی ازرنگ های اصلی می باشند : سفید سبز ، سفید آبی ، سفید نارنجی و سفید قهوه ای.سیم ها 2 به 2 به یکدیگرپیچیده می شوند و دلیل آن این است که اثر نویز های مغناطیسی محیط  را  کمتر کنند.کابل های بهم تابیده بدون شیلد UTP – Unshielded Twisted Pair ، کابل های بهم تابیده با فویل آلومینیومی Foil Twisted Pair-FTP ، کابل های بهم تابیده شیلددار STP-Shielded Twisted Pair کابل های بهم تابیده با فویل و شیلد SFTP – Shielded Foil Twisted Pairگویند.

 

 

حداکثر  سرعت انتقال  انواع این نوع از کابل ها عبارتند از:

CAT 1 : یک مگابیت بر ثانیه

CAT 2: چهار مگابیت بر ثانیه

CAT 3: ده مگابیت برثانیه

CAT 4: شانزده مگابیت بر ثانیه

CAT 5 : یکصد مگابیت بر ثانیه

CAT 5E: یک هزار مگابیت بر ثانیه

CAT 6 : یک هزار مگابیت بر ثانیه

CAT7: ده هزار مگابیت بر ثانیه

تفاوت کابل های CAT5E و CAT6 در حداکثر پهنای باند آنها می باشد که CAT5E صدمگاهرتز  و CAT6 دویست و پنجاه مگاهرتز پهنای باند دارند.

network-cabling

 

 

 

کانکتور شبکه  (RJ45) :

 به منظور اتصالات کابل به سوئیچ ، کارت شبکه و یا هر دستگاه دیگری استفاده می گردد. دارای 8 پین است که کابل های شبکه بسته به نوع استانداردی که جهت زدن سوکت استفاده می شود    (T-568 A و یا T-568 B)در آن قرار گرفته و پرس می شود. کانکتورها انواع مختلفی از قبیل SFTP،CAT6، CAT5 و … دارند.

مرغوبیت آن بستگی به روکشی دارد که بر روی پین های فلزی آن آبکاری شده است ، بهترین روکش 50 میکرون می باشد. این کانکتورها توسط ابزار پرس مخصوص به کابل شبکه متصل می شوند. اتصال این کانکتورها به کابل شبکه باید حتما طبق رنگ بندی استاندارد برای نصب انجام شود.

RJ 45

فیلم آموزشی نصب سوکت RJ-45 کابل شبکه


برل یا کوپلر :

 

اگر نیاز به افزایش طول کابل شبکه داریم نباید از لخت کردن سیم ها و اتصال آنها به یکدیگر و یالحیم کردن سیم ها استفاده کنیم. برل داراي دو نوع سوکتی و پانچی می باشد و استفاده از آن در مواقعی که طول کابل کوتاه است جهت افزایش طول و یا متصل کردن دو کابل استفاده می گردد، در نوع سوکتی دو سرکابل را کانکتور RJ-45 زده و سپس از دو طرف برل نصب می گردد که ارتباط برقرار می شود در نوع پانچی آن مانند نصب کیستون دو سر کابل داخل برل پانچ  می شود.

barel panchi
barel

فیلم آموزشی معرفی کوپلر شبکه

فیلم آموزشی نصب کوپلر پانچی شبکه


 

 

 

کیسون شبکه  (keystone) :

 

رابط بین پریز شبکه ، کابل شبکه ودر نهایت کامپیوتر است که بصورت مجزا با توجه به نوع کابل cat6وcat5و… انتخاب شده و در درون پریز شبکه نصب می شود. برای تمام کیستون ها جدول رنگ وجود داردوباید برای اتصال کابل شبکه مطابق با جدول رنگ عمل نمود. کیستون در کل در 2 نوع پانچی وفشاری تولید می شود.

keystone

فیلم آموزشی نصب کیستون

پچ پنل  ( Patch Panel )  :

پچ پنل قطعه ای است که دارای تعداد مشخصی پورت می باشد و وظیفه آن این است که بین نقاط انتهایی کابل ها و تجهیزات شبکه ای مانند سوئیچ و روتر قرار گرفته وبه جای اینکه کابل های شبکه مستقیما به  تجهیزات متصل شوید از طریق پچ پنل وصل میگردد.

2 نوع پچ پنل در شبکه های کامپیوتری وجود دارد:  ماژولار و غیر ماژولار

 

پچ پنل  غیر ماژولار: 

در کابل کشی سازمان یافته پچ پنل ها درون رک ها قرار می گیرند و همه کابل های شبکه به این پچ پنل ها متصل می شوند.یک سر تمام کابل های مفتولی شبکه درون پریز شبکه و دیگری به پچ پنل متصل می شود. عیب یابی این شبکه ها سریع و آسان است. پچ پنل های غیر ماژولار در انواع مختلف CAT5,CAT6و… وبا تعداد پورت های 16,24,36,48پورتی و با زوایای 180 درجه و 45 درجه تولید می شوند.همچنین در 2 نوع بدون حفاظ و با حفاظ فلزی FTP و … که برای نصب در محیط های با نویز بالا بر روی کابل های حفاظ دار FTP استفاده می شود موجود است.

 

 پچ پنل  ماژولار:

در پچ پنل های ماژولار همه مزایای پچ پنل های غیر ماژولار که قبلا ذکر شد را داریم، بعلاوه اینکه می توانیم چندین پورت مثلا FTP,STPو UTP و حتی فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود را در کنار یکدیگر داشته باشیم و حتی CAT5 CAT6وCAT7 را در کنار هم داشته باشیم.

 

 

PATCH PANEL

فیلم آموزشی نصب کابل شبکه در Patch Panel

رک:

رک از عمومی ترین تجهیزات زیر ساخت شبکه می باشد که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند: سوئیچ، کابل،پچ پنل،سرور و… از آن استفاده می شود و واحد اندازه گیری آن یونیت Unit است که هر یونیت برابر با 5 سانتی متراست و در بازار از 4 یونیت تا 47 یونیت موجود می باشد. کلیه تجهیزاتی که جهت نصب در رک تعبیه شده اند را رکمونت Rack Mount گویند. رک ها هم بصورت ایستاده Stand Mod و هم بصورت دیواری Wall Mod موجود می باشد.

RACK

معرفی تجهیزات Active در شبکه

 

کارت شبکه (Network Interface Card)

کارت شبکه یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری در یک شبکه است  و هر دستگاه موجود در شبکه نیازمند استفاده از کارت شبکه هستند. کارت شبکه ارتباط میان کامپیوتر و هر دستکاه دیگری با محیط انتقال نظیر کابل مسی و یا فیبر نوری را فراهم می کند. هر کارت شبکه دارای یک آدرس فیزیکی MAC است. آدرس مک یک عدد 6 بایتی بوده که 3 بایت اول آن مشخص کننده سازنده و 3 بایت دوم آن مشخص کننده شماره سریال کارت شبکه است. کارت شبکه به 2 دسته کابلی و وایرلس تقسیم بندی می شود. کارت شبکه وایرلس نیز به 2 دسته اینترنال و اکسترنال ( قابل حمل) تقسیم بندی می شوند که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود است.

وظایف کلی کارت شبکه NIC  :

1- برقراری ارتباط لازم بین کامپیوتر و محیط انتقال

 2- ارائه یک آدرس منحصر به فرد سخت افزاری MAC

 3- کنترل جریان داده ها بین کامپیوتر و سیستم کابل کشی

 

 

 

کارت-شبکه
wlan

سوئیچ :

با استفاده از Switch چندین کاربر قادر به ارسال اطلاعات از طریق شبکه در یک لحظه خواهند بود.  سوئیج امکان ارتباط بخش های مختلف در یک شبکه را مستقیما با یکدیگر فراهم می نماید. شبکه ها و سوئیچ ها دارای انواع مختلفی هستند.سوئیچ به صورت هوشمندمسیر اطلاعات را مشخص می کند و به طور مثال اگر بسته اطلاعاتی مقصدش کامپیوتر خاصی باشد سوئیچ بسته را فقط برای همان کامپیوتر ارسال می کند. برخی از سویچ ها با داشتن پورتی به اسم مینی جیبیک این قابلیت را دارند که بوسیله نصب ماژول LAN و یا فبیر نوری ارتباط را بین 2 سوئیچ در شبکه متفاوت را برقرار کنند.

2نوع سوئیچ در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد: مدیریتی و غیر مدیریتی

برای کنترل و نگهداری شبکه های بزرگ و یا شبکه هایی که نیاز به پهنای باند زیادی دارند نیاز به استفاده از سوئیچ های مدیریتی است. با اینگونه از سوئیچ ها می توان تنظیمات متنوعی از قبیل پهنای باند، شبکه های مجازی،کنترل و گزارشات ترافیکی و… را انجام داد. از ویژگی که تقریبا در تمام آنها مشترک است می توان به بدنه فلزی، 24 پورت به بالا و امکان افزودن چند نوع ماژول برای کابردهای متفاوت و همچنین امکان مدیریت از طریق وب را نام برد.

AB59633

روتر : 

ROUTER به معنای مسیریاب است و در واقع روترها تجهیزات فیزیکی هستندکه چندین شبکه  بی سیم ویا کابلی را به یکدیگر متصل می کنند.می توان روتر را به عنوان یک گذرگاه در لایه سوم مدل مرجع OSI در نظر گرفت. روتر یکی از ملزومات شبکه ای مهم و حیاتی است که از آن در شبکه LAN و WAN استفاده می گردد. روترها تاکنون در مدل های متفاوت و معماری مختلف تولید و عرضه شده اند. یکی از دلایل مهم استفاده از روترها ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر و همچنین بستر اینترنت است. ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر درواقع هنگامی که رنجIP متفاوتی وجود داشته باشد از روتر استفاده می شود تا بین این قسمت ها ارتباط برقرارکند.

router

سرور  SERVER:

سرورهامی توانند وظایف متعددی را انجام دهند و بیشترین آنها با ترکیب سخت افزارها و نرم افزارها کامل می شوند. یک کامپیوتر در شبکه می تواند هم سرویس دهندهSERVER و هم سرویس گیرنده CLIENT  باشد. سرورها معمولا دارای سخت افزار با قدرت پردازش بالایی هستند.

 

FILE SERVER:

سروری می باشد که از طریق آن می توان امکانی جهت مدیریت فایل ها و دسترسی کاربران مختلف به صورت متمرکز بر روی یک سرور را در شبکه خود برقرار کنیم.

 

PRINT SERVER:

اگر کامپیوتری در شبکه مجهز به دستگاه پرینتر باشد و این پرینتر جهت دسترسی کاربران مختلف شبکه به اشتراک گذاشته شود این کامپیوتر به عنوان پرینت سرور در شبکه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

DHCP SERVER:

Dynamic Host Configuration این سرور از طریق رنج IP که بر روی آن تعریف می شود     می تواند بصورت اتوماتیک به کلاینت ها IP دهد.

 

 

  و انواع مختلف دیگر…..

SERVER

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021  

       44212657  – 021 

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

آموزش دوربین مداربسته،کلاس دوربین مداربسته،مداربسته،دوربین،دوربین مداربسته،سیسنم های حفاظتی ونظارتی،نظارتی،حفاظتی،سکوریتی،امنیت،آموزشگاه دوربین مداربسته،دوره دوربین مداربسته،برگزاری کلاس های دوربین مداربسته،نصب دوربین مداربسته،آموزش نصب دوربین مدارسته, اموزش نصب دوربین،نصب دوربین،نصاب دوربین،کابل کشی،داکت کشی،نصب کابل،کابل شبکه،سیستم های مداربسته،نظارت تصویری،نظارت،انتقال تصویر،انتقال تصویر دوربین مداربسته،فروش تجهیزات دوربین مداربسته،تجهیزات دوربین مداربسته،تجهیزات دوربین،آموزش شبکه،آموزش شبکه های کامپیوتری،آموزش شبکه های کامپیوتری و مخابراتی ، آموزشگاه شبکه،آموزشگاه شبکه های کامپیوتری،کلاس شبکه،دوره های شبکه ، دوره شبکه،آموزشگاه شبکه های کامپیوتری،دوره شبکه، شبکه های کامپیوتری،آموزش کامپیوتر،کامپبوتر،فروش تجهیزات شبکه ، تجهبزات شبکه ، تجهیزات شبکه های کامپیوتری و مخابراتی، کلاس نتورک پلاس ، کلاس network plus ، کلاس +network ، آموزش+network،آموزشnetwork plus، آموزش نصب شبکه ، نصب شبکه،کابل کشی شبکه،داکت کشی شبکه،آموزش،اموزش فناوری اطلاعات،فناوری اطلاعات ، اموزش IT،IT،نصاب شبکه ، نصب تجهیزات شبکه ای کامپیوتری و مخابراتی، دوره آموزشی، CCTV، آموزشCCTV

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!