تاریخچه پیدایش شبکه های کامپیوتری

تاریخچه پیدایش شبکه های کامپیوتری

در سال1957 نخستین ماهواره به اسم اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد. وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود، آژانس پژوهش های تحقیقاتی پیشرفته یا آرپا ARPA را تاسیس نمود.یکی از مهمترین وظایف این آژانس تامین ارتباطات در زمان جنگ جهانی احتمالی تعریف شده بود.در همین حین مراکز تحقیقاتی غیر نظامی در دانشگاه هادر تلاش برای متصل کردن کامپیوترها با یکدیگر بودند. در آن سال ها کامپیوتر های Mainframe  از طریق ترمینال به کاربران سرویس می دادند. آژانس آرپا منابع مالی پروژه اتصال 2 کامپیوتر از راه دور را در دانشگاه MIT بر عهده گرفت.در اواخر سال 1960 اولین شبکه کامپیوتری بین 4 کامپیوتر که 2 تای آن در مرکز MIT و یکی در کالیفرنیا و دیگری در مرکز تحقیقاتی استنفورد قرار داشتند، راه اندازی شد. این شبکه آرپانتARPAnet نام گرفت. در سال 1965 نخستین ارتباط راه دور بین دانشگاه MIT و یک مرکز دیگر نیز برقرار گردید. در سال 1970 شرکت معتبر زیراکس ، یک مرکز تحقیقاتی در پالوالتو تاسیس نمود. این مرکز در طول سال ها مهمترین فناوری های مرتبط با کامپیوتر را معرفی کرد. این مرکز تحقیقاتی( PARC )پارک نیز نامیده می شود.

شبکه آرپانت:

آرپانت در ابتدا به امور نظامی اختصاص داشت،اما در سال 1972 به عموم معرفی گشت. در این سال شبکه آرپانت مراکز کامپیوتری بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را به هم متصل کرده بود. در سال 1972 نخستین نامه الکترونیکی از طریق شبکه منتقل گردید. در این سال ها حرکت غیرانتفاعی به نام MERIT که چند دانشگاه بنیان گذار آن بوده اند مشغول توسعه روش های اتصال کاربران ترمینال ها به کامپیوتر مرکزی یا میزبان بودند. مهندسان این پروژه در تلاش برای ایجاد ارتباط بین کامپیوترها مجبور به طراحی تجهیزات مورد نیاز خود شده و با طراحی تجهیزات واسطه برای مینی کامپیوتر DECPDP-11 نخستین بستر اصلی یا Backbone شبکه های کامپیوتری را ساختند. تا سال ها پس از آن نمونه اصلاح شده این کامپیوتر با نام PCP یا Primary Communication Processorنقش میزبان را در شبکه ها ایفا می کرد. نخستین شبکه از این حالت که چندین ایالت رابه هم متصل می کرد Michnet نام گرفت.

شکل گیری مفهمومی به نام اترنت:

در سال 1973 موضوع دکترای آقای باب متکالف درباره اترنت در مرکز تحقیقاتی پارک مورد آزمایش قرار گرفت و با تثبیت اترنت تعداد شبکه های کامپیوتری رو به افزایش رفت. روش اتصال کاربرها به کامپیوتر میزبان بدین صورت بود که یک نوع نرم افزار خاصی بر روی کامپیوتر مرکزی اجرا شده و ارتباط کاربرها را برقرار می ساخت. اما در سال 1976 نرم افزار جدیدی به نام Hermes عرضه شده و این امکان را به تمام کاربران می داد که از طرق ترمینال به روش تعاملی مستقیما به سیستم Merit متصل شوند.این نخستین باری بود که کاربران می توانستند در هنگام برقراری ارتباط از خود بپرسند کدام میزبان؟

ابداع روشی به نام سوئیچینگ بسته ای یا Packet Switching:

یکی از مهمترین دستاوردهای شبکه های کامپیوتری ابداع روش سوئیچینگ بسته ای است. قبل از روی کار آمدن این روش از سوئیچینگ مداری Circuit Switching  به منظور تعیین مسیر ارتباط استفاده می شد، اما در سال 1974 با پیدایش پروتکلی به نام TCP/IP از مفهوم سوئیچینگ بسته ای استفاده گسترده تری شد. این پروتکل در سال 1982 جایگزین پروتکل NCP شده و به پروتکل استانداردی برای آرپانت تبدیل گشت. در همین حین یک شاخه فرعی به نام MLnet در آرپانت ، همچنان از پروتکل قبلی پشتیبانی می کرد و به ارائه خدمات نظامی می پرداخت. با این تغییر و تحول، شبکه های بسیاری به بخش تحقیقاتی این شبکه متصل شدند و آرپانت به اینترنت تبدیل شد. در این سال ها حجم ارتباط شبکه ای افزایش و مفهموم ترافیک شبکه مطرح شده. مسیر یابی در این شبکه ها به کمک آدرس آی پی 32   بیتی انجام می گرفت. مفهموم شبکه LANوWAN نیزدر دهه 70 میلادی از یکدیگر تفکیک شد.

سیستم نامگذاری دامنه(Domain Name System) :

در سال 1983 سیستم نامگذاری دامنه به وجود آمد. سرویس دهنده نامگذاری که NAME SERVER نام داشت راه اندازی شدو استفاده از نام به جای آدرس های عددی معرفی گشت. در این سالها تعداد میزبان های اینترنت از مرز ده هزار نفر نیز فراتر رفت.

تاریخچه پیدایش شبکه های کامپیوتری

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

آموزش دوربین مداربسته،کلاس دوربین مداربسته،مداربسته،دوربین،دوربین مداربسته،سیسنم های حفاظتی ونظارتی،نظارتی،حفاظتی،سکوریتی،امنیت،آموزشگاه دوربین مداربسته،دوره دوربین مداربسته،برگزاری کلاس های دوربین مداربسته،نصب دوربین مداربسته،آموزش نصب دوربین مدارسته, اموزش نصب دوربین،نصب دوربین،نصاب دوربین،کابل کشی،داکت کشی،نصب کابل،کابل شبکه،سیستم های مداربسته،نظارت تصویری،نظارت،انتقال تصویر،انتقال تصویر دوربین مداربسته،فروش تجهیزات دوربین مداربسته،تجهیزات دوربین مداربسته،تجهیزات دوربین،آموزش شبکه،آموزش شبکه های کامپیوتری،آموزش شبکه های کامپیوتری و مخابراتی ، آموزشگاه شبکه،آموزشگاه شبکه های کامپیوتری،کلاس شبکه،دوره های شبکه ، دوره شبکه،آموزشگاه شبکه های کامپیوتری،دوره شبکه، شبکه های کامپیوتری،آموزش کامپیوتر،کامپبوتر،فروش تجهیزات شبکه ، تجهبزات شبکه ، تجهیزات شبکه های کامپیوتری و مخابراتی، کلاس نتورک پلاس ، کلاس network plus ، کلاس +network ، آموزش+network،آموزشnetwork plus، آموزش نصب شبکه ، نصب شبکه،کابل کشی شبکه،داکت کشی شبکه،آموزش،اموزش فناوری اطلاعات،فناوری اطلاعات ، اموزش IT،IT،نصاب شبکه ، نصب تجهیزات شبکه ای کامپیوتری و مخابراتی، دوره آموزشی، CCTV، آموزشCCTV

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!