تاریخچه پیدایش دوربین های مداربسته

تاریخچه پیدایش دوربین های مداربسته

 

 انسان ها علاقه بسیاری به آگاهی ، نظارت و ثبت وقایع محیط اطراف خود حتی در صورت عدم حضور خود در آن محیط را دارند که این امر موجب شد تا ابزارهای مختلفی در این خصوص تولید شود. روش حرکت متوالی تصاویر ثابت ثبت شده ماننده عکس و تبدیل شدن آن به تصاویر متحرک سبب گشت تا دانشمندان بتوانند انواع سیستم های پخش کننده و ضبط کننده تصاویر متحرک را بوجود آورند.امروزه باتوسعه در جوامع بشری و افزایش خطرات وریسک پذیری درجوامع مختلف پیشگیری از وقوع جرایم و همچنین نظارت بر اماکن عمومی و افراد جامعه از مهمترین دغدغه های دولت ها شده است. سیستم های مداربسته در ابتدا بصورت تصویر برداری از یک دوربین آنالوگ و ذخیره تصاویر حاصل از آن توسط یک دستگاه نظیر ویدئو در اختیار کاربران قرار گرفت که به سختی می توان نام آن را سیستم مداربسته گذاشت.

واژه دوربین مداربسته ترجمه فارسی کلمه Closet Circuit Television یابه اختصار CCTV می باشد که به معنی یک سیستم تصویر برداری می باشد که اشاره به تجهیزاتی دارد که توسط کابل به یکدیگر در یک محیط متصل می شوند. اولین سیستم نظارت در سال 1942 توسط یک شرکت آلمانی به تا SIEMENS جهت نظارت بر چگونگی پرتاب موشک V2 نصب گردید ،ژنرال والتردورنبرگر همراه با دکتر ورنر ون برون در اواسط سال 1943 روی یک پروژه مشترک کار کرده اند که حاصل آن یکی از برترین اختراعات قرن بیستم و پدر موشک های بالستیک امروزی شد. در سال 1969 تبلیغات این محصول در امریکا با تکیه بر این موضوع که نیاز به مجوز دولتی ندارد،آغاز شد. پس از آن بسیاری از مراکز موشکی به منظور مشاهده و ضبط جزئیات پرتاب و همچنین مشاهده روند ساخت موشک ها به این تکنولوژی روی آوردند وبدین صورت توجه همگان به این تکنولوژی جلب گردید.در سال 1973 برای اولین بار یک دوربین مداربسته در میدان  تایمز نیویورک به منظور پیشگیری از وقوع جرم نصب گردید و از آن پس با بکارگیری از دوربین مداربسته در مراکز عمومی  در آمریکا و سایر کشورها دنیا نتایج قابل قبولی بدست آورد که نتایج آن کمرنگ شدن حضور پلیس در آن اماکن و کاهش زیادهزینه هاو همینطور پیشگیری از وقوع جرم بود.

نظارت شبانه روزی و خستگی ناپذیر، پنهان نبودن زوایا، کاهش خطای انسانی، کاهش هزینه ها، کاهش صدمات نیروی پلیس و وجود یک منبع قابل استناد از لحظه وقوع جرم علاوه بر تامین اهداف بازدارنده و پیشگیرانه پلیس ، موجب شناسایی آسان مجرمان نیز گردید و دوربین مداربسته را به عنوان چشمی تیز بین و قابل اعتماد لقب داد شدو به تدریج استفاده از دوربین مداربسته در کاربردهای مختلف و اصنافی که بیشتر در خطر سرقت قرار داشته رواج پیدا کرد. در سال 1990 ایده دستگاه های ضبط تصاویر با تکنولوژی جدید نظیر به حساسیت به حرکت توسط کمپانی ZENIT با توجه به حضور مداوم و موثر خود در عرصه صنایع اپتیک ،دوربین های عکاسی و فیلم برداری، مطرح و بسیار مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفت. به این معنا که تنها در زمانی  دوربین تصاویر را به دستگاه انتقال و سپس ذخیره می کند که حرکتی در محیط توسط دوربین مداربسته شناسایی شود. تا قبل از این مشاهده حجم تصاویر ذخیره شده زیاد و بدون وقوع اتفاق در میان مصرف کنندگان این تکنولوژی را تا مرز نا بودی کشاند. پس از آن سیستم های نظارتی به سرعت رواج یافت بطوری که در سال 1995 اولین سیستم مداربسته در شهر نورفولک انگلستان به بهره برداری رسید. این امر سبب گشت تا سال 2000 اکثر مراکز پرجمعیت اروپایی مجهز به این سیستم شوند. امروزه در اکثر مراکز صنعتی،تجاری واداری جهت نظارت بر محیط پیرامون و عملکرد کارکنان با هدف کنترل و مدیریت بهتر از سیستم های مداربسته استفاده می شود.

 

تاریحچه پیدایش دوربین های مداربسته

توسعه ارتباطات نوتریکا برگزار کننده دوره های آموزشی شبکه و دوربین مداربسته

تلفن:44212652 – 021

        44212657 – 021

بزرگترین کانال آموزشی شبکه و دوربین مداربسته در تلگرام:

https://t.me/notrikasupportgroup (کلیک کنید)

(به ما بپیوندید)

خرید مطمعن را با ما تجربه کنید!